Psikoteknik Raporu | Psikoteknik Belgesi

Psiko-teknik Nedir?
Sürücülerin güvenli araç kullanmlarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülmesidir.

Kimler Psiko-teknik Belgesi Almalıdır?
Yük veya yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari taşıt sürücülerinin ve alkol, ceza puanı ve aşırı hız nedeniyle sürücü belgesine el konulan sürücülerin psiko-teknik belgesi alması zorunludur.

Not: 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle e-devlette Sağlık Bakanlığı e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sayfasında görünmeyen psiko-teknik belgeleri geçersizdir.

Yaş Şartı: 18 (Bugün Başvurabilmeniz için Doğum Tarihinizin 17.10.2001 Tarihinden önce olması gereklidir.)(Doğum tarihi günlük olarak otomatik hesaplanır)
Deneyim Şartı: Sürücü Belgesi (Teste girebilmeniz için herhangi bir sınıf sürücü belgenizin olması gerekmektedir.)
Geçerlilik Süresi: 5 yıl 5 yılda bir tekrar teste girmeniz gereklidir.

Merkezimizde Sadece Test Ücreti alınmaktadır.
Temsilci ücreti, dosya ücreti vb. adlar altında hiç bir ücret alınmamaktadır.


Psiko-teknik Belgesi alma işlemleri 4 aşamadan oluşmaktadır. Sırasıyla Bu Aşamalar;
 1. Kayıt İşlemleri
 2. Psiko-teknik Değerlendirme Testi
 3. Psikiyatri Testi
 4. Psiko-teknik Belgesi

1. Kayıt İşlemleri

Hiç bir ek evrak istemiyoruz. Sadece Kimliğiniz ve Sürücü Belgeniz yeterlidir.


Değerlendirme Merkezimize Sadece Kimliğiniz ve Sürücü Belgeniz ile gelerek kayıt yaptırabilir veya internet sitemiz üzerinden Online Olarak Randevu alabilirsiniz. Randevu Aldıktan sonrada Randevu Tarih ve Saatinizde gelip hiç beklemeden teste girebilirsiniz. İsterseniz Online Randevu Formunu doldurun en kısa sürede sizinle irtibata geçelim


Online Randevu

captcharefresh

2. Psiko-teknik Değerlendirme Testi

Psiko-teknik test cihazı ile psikolog eşliğinde yapılır ve en az 1 saat sürer. Test sırasında sürücüye Tepkime hızı Refleks, seçici dikkat, görsel algı bellek, çevresel görüş, muhakeme, el ayak koordinasyon, sürekli dikkat, çarpışma zaman tahmini, hız mesafe tahmini testleri gibi testler uygulanır.

Tüm Testler psiko-teknik test cihazı ile uygulanır. Sürücü dokunmatik ekran, direksiyon ve pedallar ile veri girişi yapar. Öncelikle sistem ve psikolog tarafından test başlamadan önce ne işlemler yapması gerektiği sesli ve görüntülü olarak anlatılır. Anlatıldıktan sonra deneme yapması istenir. Deneme yaptıktan sonra asıl teste geçilir.

Psiko-teknik değerlendirmede incelenen sürücü özellikleri

Psiko-teknik değerlendirmede sürücülerin aşağıda belirtilen yetenek ve becerileri, bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler ve diğer test yöntemleri kullanılarak ölçülür.

a) Zihinsel yetenekler;
1) Dikkat: Algılama sürecinin testin içeriğini oluşturan çeşitli uyaranlar arasından, sadece test kapsamında kritik uyaran olarak belirlenmiş olanlar üzerine yönlendirilmesi, sık aralıklarla ve sürekli olarak gelen bu kritik uyaranların seçici algılama ile fark edilmesi sürecinde incelenmektedir.
2) Anlama ve değerlendirme (muhakeme) yeteneği: Bu yetenek, analitik düşünce becerisinin kullanıldığı, olgulara ilişkin ipuçlarından anlamlı sonuçlar çıkarma ve olgular arasındaki bağıntıları sağlayan prensipleri anlayabilme süreci üzerine kurulu sözel olmayan bir test ile ölçülmektedir.
3) Hız ve mesafe algılama: Bu beceri, hareket halindeki objelerin hareket hızlarının ve hedefe olan uzaklıklarının tahmin edilebilmesi üzerine kurulu bir test ile ölçülmektedir. Sürücülerin, tehlike oluşturmayacak şekilde davrandıklarını gösteren bir performans sergilemesi esastır.
4) Geniş görüş alanı içinde uyaran fark etme: Bu beceri, yüz kırk derecelik görüş alanı içinde, kişinin uyaranları ilk fark ettiği nokta ve fark ettiği anda doğru tepkiler verip vermediği üzerine kurulu bir test ile ölçülmektedir. Kullanılan testte, kişinin dikkatini görüş alanı dışındaki uyaranlara yoğunlaştırmasını engellemek üzere görüş alanı içinde bir başka görev ile ilgilenmesi de sağlanabilmektedir.
5) Şekil Algılamada Görsel Süreklilik: Bu özellik, şekil algılamasında seçici davranmayı sağlayan kriterleri sürekli takip etme becerisini ve bu kapsamda verilen tepkilerin hızını dikkate alan bir test ile ölçülmektedir.
6) Görsel Bellek: Görsel ortamda yer alan bilgileri hızlı algılama ve bellekte tutma performansını değerlendirmek amacıyla, trafik ortamını içeren fotoğrafların ekranda çok kısa bir süre sunularak bu fotoğraflara ilişkin önceden belirlenmiş unsurların görsel bellekte tutulma kapasitesini belirleyen bir test ile ölçülmektedir.

b) Psiko-motor yetenekler;
1) Tepki Hızı: Uyaranın fark edilmesi ile tepkinin ortaya konulması arasında geçen zaman tepki hızı olarak değerlendirilmektedir. Tepkilerin ne kadar hızlı olduğu kadar ne kadar doğru olduğu da incelenmektedir. Bu amaçla, farklı görsel ve/veya akustik uyaranlar sunularak tepkiler eller ve ayaklarla verilmektedir. Bu test içinde tepki hızı doğruluğu stres altında ve/veya yanıltıcı uyaranlarla ölçülmektedir.
2) Koordinasyon Düzeyi: Koordinasyon, bir görev yerine getirilirken doğru tepkilerin verilebilmesi için, aynı anda farklı uzuvların hareketlerinin uyumlandırılma düzeyi ile ölçülmektedir.
3) Kişilik, uyum, tutum ve öfke testleri: Sürücülerin araç kullanma ve trafiğe ilişkin tutum, davranış ve kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Sonuçları sürücüde güvenli sürücülük konusunda farkındalık yaratmak amacıyla IŞIK Sürücü Eğitim kurumlarımızda düzenlenen eğitimlerde ve sürücünün genel olarak değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Uygulanan test sonuçları sistem tarafından türk sürücülerden toplanan verilerle hazırlanmış olan normlarla karşılatırılır.

Psiko-teknik Değerlendirme Raporu

1. Test sonuçlarını içeren standart formattaki bilgisayar çıktısından kişiye uygulanan her bir test sonucundan elde edilen bulguların bir arada özetlendiği dokuz bölümden oluşan Psiko-Teknik Değerlendirme Raporu düzenlenir.
2. Bu raporun ilk sekiz bölümünde sırasıyla yukarıda yer alan her bir özelliğe yönelik uygulanan testlere ilişkin bulgu ve değerlendirmeler tanımlanır.
3. Raporun dokuzuncu ve son bölümünde ise; kişinin sekiz alandaki yeteneğini ölçen testlerin bütünü sürücülük açısından değerlendirilerek, kişinin tüm yetenek alanlarındaki düzeyleri ile sürücülüğe devam etmesinde risk olup olmadığı belirtilir.

Test en az bir saat sürmektedir. Süre ve ya test sayısında kısaltma yasal olarak mümkün değildir.
Test süresince test cihazı tarafından rastgele 3 zamanda sürücünün fotoğrafı çekilerek rapora basılmaktadır.

3. Psikiyatri Testi

Psikiyatri testine psiko-teknik değerlendirme testinden sonra girilir. Psiko-teknik Değerlendirme Testine girdikten sonra en geç 1 ay içerisinde Psikiyatri testine girilmelidir. Psikiyatri testi Özel veya Devlet hastanelerinin psikiyatri bölümlerinde yapılır. yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bu testte sürücünün psikiyatrik durumunun ölçülebilmesi amacıyla değişken sayıda çoktan seçmeli test usulü sorular yöneltilmektedir.

Test ve Muayene sonucunda, psikiyatri uzmanı; psiko-teknik değerlendirme raporu, psikiyatri testi ve muayenesinden elde ettiği bulguları birlikte değerlendirerek kişinin araç kullanmasında sağlık şartları açısından sakınca olup olmadığına dair değerlendirmesini yaparak raporda belirtir.

4. Psiko-teknik Belgesi

Psiko-teknik belgesi kartı 2019 yılı itibariyle sahteciliğin önlenmesi amacıyla kaldırılmıştır. Psikiyatri Uzmanı tarafından sonuç yeterli olarak görüldüyse e-devlet üzerinden Sağlık Bakanlığı e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sayfasından veya Değerlendirme Merkezimizden Elektronik imzalı Psiko-teknik değerlendirme Raporunuzun çıktısını alabilirsiniz.

E-devletten aldığınız çıktıyı yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Trafik denetimleri esnasında T.C. Kimlik numaranızla sorgulama yapılmaktadır ve Psiko-teknik belgeniz ekipler tarafından sistem üzerinden görüntülenmektedir.

Psiko-teknik Raporları 5 yıl geçerlidir. Mağduriyet yaşamamanız için süre bitimine en az 1 ay kalmışken yenilemeniz gerekmektedir.


Psiko-teknik hakkında detaylı bilgi ve randevu için 0346 223 10 85 veya 0850 346 10 55 telefon numaralarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.


IŞIK Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 20.00
Pazar: Kapalı
Güncel Çalışma Saatlerimizi Google'dan öğrenebilirsiniz.
Telefon: 0346 223 10 85
Çağrı Merkezi/Fax: 0850 346 10 55
WhatsApp: 0346 223 10 85
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bazı Referanslarımız

 • adoenerji
 • bizim-toptan
 • botas
 • cedas
 • ciftay
 • demir-export
 • dhmi
 • emmioglu
 • estas
 • fimar
 • kaptan-mermer
 • nitrocare
 • orman-isletme
 • ozon-tekstil
 • ozturk-vinc
 • ptt
 • tanap
 • tcdd
 • tmo
 • tokel
 • turk-telekom

  Etiketler

  sivas psikoteknik

  ışık psikoteknik

  psikoteknik belgesi

  psikoteknik raporu

  Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız bize mesaj gönderin, WhatsApp veya Facebook Messenger üzerinden yazın en kısa sürede cevaplayalım.

  MENÜ


  SINAVLAR