IŞIK Psikoteknik Değerlendirme Merkezi | Psikoteknik Belgesi

Psiko-teknik Nedir?
Sürücülerin güvenli araç kullanmlarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutun ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülmesidir.

Kimler Psiko-teknik Belgesi Almalıdır?
Yük veya yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari taşıt sürücülerinin ve alkol, ceza puanı ve aşırı hız nedeniyle sürücü belgesine el konulan sürücülerin psiko-teknik belgesi alması zorunludur.

Yaş Şartı: 18 (Bugün Başvurabilmeniz için Doğum Tarihinizin 16.07.2001 Tarihinden önce olması gereklidir.)(Doğum tarihi günlük olarak otomatik hesaplanır)
Deneyim Şartı: Sürücü Belgesi (Teste girebilmeniz için herhangi bir sınıf sürücü belgenizin olması gerekmektedir.)
Geçerlilik Süresi: 5 yıl 5 yılda bir tekrar teste girmeniz gereklidir.

Merkezimizde Sadece Test Ücreti alınmaktadır.
Temsilci ücreti, dosya ücreti vb. adlar altında hiç bir ücret alınmamaktadır.


Psiko-teknik Belgesi alma işlemleri 4 aşamadan oluşmaktadır. Sırasıyla Bu Aşamalar;
  1. Kayıt İşlemleri
  2. Psiko-teknik Değerlendirme Testi
  3. Psikiyatrik Değerlendirme Testi
  4. Psiko-teknik Belgesi

1. Kayıt İşlemleri

Kayıt Sırasında Sadece Nüfus Cüzdanı ve Sürücü Belgesi yeterlidir.


Değerlendirme Merkezimize Sadece Nüfus Cüzdanınız ve Sürücü Belgeniz ile gelerek kayıt yaptırabilir veya internet sitemiz üzerinden Online Olarak Randevu alabilirsiniz. Randevu Aldıktan sonrada Randevu Tarih ve Saatinizde gelip hiç beklemeden teste girebilirsiniz. İsterseniz Online Randevu Formunu doldurun en kısa sürede sizinle irtibata geçelim

Online Randevu

captcharefresh

2. Psiko-teknik Değerlendirme Testi

Psiko-teknik test cihazı ile psikolog eşliğinde yapılır ve en az 1 saat sürer. Test sırasında sürücüye Tepkime hızı Refleks, seçici dikkat, görsel algı bellek, çevresel görüş, muhakeme, el ayak koordinasyon, sürekli dikkat, çarpışma zaman tahmini, hız mesafe tahmini testleri gibi testler uygulanır.

Tüm Testler psiko-teknik test cihazı ile uygulanır. Sürücü dokunmatik ekran, direksiyon ve pedallar ile veri girişi yapar. Öncelikle sistem ve psikolog tarafından test başlamadan önce ne işlemler yapması gerektiği sesli ve görüntülü olarak anlatılır. Anlatıldıktan sonra deneme yapması istenir. Deneme yaptıktan sonra asıl teste geçilir.

Uygulanan test sonuçları sistem tarafından türk sürücülerden toplanan verilerle hazırlanmış olan normlarla karşılatırılarak değerlendirme raporu verilir.

3. Psikiyatrik Değerlendirme Testi

Psikiyatrik değerlendirme testine psiko-teknik değerlendirme testinden sonra girilir. Psikiyatrik değerlendirme testi Özel veya Devlet hastanelerinin psikiyatri bölümlerinde yapılır. yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bu testte sürücünün psikiyatrik durumunun ölçülebilmesi değişken sayıda çoktan seçmeli test usu


Sayfanın Devamı Yapım Aşamasındadır. Aradığınız sorunun cevabı henüz yazılmadıysa bir telefon kadar yakınız. 0346 223 10 85


MENÜ


SINAVLAR